Sayfa: [1]   Aşşağı İn :)
Gönderen Konu: Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir?  (Okunma Sayısı 2542 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11424Üyelik Bilgileri WWW
« : 16 Mayıs 2010, 13:56:09 »

Ergenlik çağında bedende önemli değişmeler olmaktadır. çocukluk çağı özelliklerinden yetişkinliğe geçiş bahis konusudur. Beden değişmelerinin büyük bir kısmı ergenlik devresinin ilk safhası olan erinlik çağında vuku bulur. Erinlik çağından sonra devam eden beden gelişmeleri ise yavaş cereyan eder.

Erinlik çağının bedende meydana getirdiği gelişmeler eski çağdan beri bilinmektedir. Değişen bedenin , davranış ve yönelişler üzerinde yaptığı etkiler ise bilimsel çalışmalar yapılmasını gerektirmiştir. Beden gelişiminde hızlanma, ferdin bu değişmelere yeterli intibakını engellemekte ve sonuç olarak güvensizliğe sebep olmaktadır. Buhler cinsiyet organlarının gelişmesiyle davranışlarda meydana gelen değişmeye nazarı dikkati çekmiş ve bu yıllarda, beden değişmelerinin olumsuz ve yetersiz intibaka sebep olduğu üzerinde durmuştur. Ergenin davranışlarını etkileyen bu beden değişmelerini şu erinlik belirtileri teşkil etmektedir.

Kıllar : Erinlik çağına girişte bedenin belirli yerlerinde kıllar büyür ve ergenlik sonlarında bükümlü hal alır.

Ay Hali : Yüzyıllar boyunca kızlarda ay halinin cinsi olduğunun işareti olduğuna inanılmıştır. Bilimsel araştırmalar, ay halinin erinlik çağının başı veya sonunda vuku bulmadığını ve bu olayın erinliğin yanını gösterdiği ifade etmektedir. Ay halini takiben "ergen kısırlığı" buna delil olarak gösterilmektedir. Bu devre 6 ay veya daha uzun sürer ve bu süre içinde yumurtalıklarda olgunlaşma olmaz. Buna göre ay halinin, cinsi olgunluğa delil teşkil ettiği söylenemez.

Islak Geceler: Halk arasında erkek çocuğun cinsi organlarının gece salgı yapması onun cinsi yönden olgunlaştığına bir delil olarak görülür. Uyku esnasında penis, spermi havi sıvı çıkarır. Erkeğin üreme organının bu şekilde fazla semeni dışarı atması normaldir. Ancak bu her çocukta vuku bulmayabilir ve ayrıca bu salgıların erinliğin başlangıcında değil, fakat ortalarında vuku bulduğuna işaret etmek gereklidir.

Akıl Dişi : Akıl dişinin çıkmasını erinlik başlangıcı olarak görenler olmuştur. Ancak erinlik devresinin başlangıcını gösteren sağlam bir işaret değildir.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27222

View Profile
Re: Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir?
« Posted on: 25 Nisan 2024, 09:03:44 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir? oyunlari, Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir? programi, Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir? oyunu indir, Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir? program yükle, Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir? download, Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir? istenmeyen tüyler, Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir? resimleri, Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir? haber, Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir? yükle, Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir? lazer epilasyon, Ergenliğin Gözle Görülür Belirtileri Nelerdir? msn eklentisi, sarki sözleri
Karaelmas
Kraliçe
*


Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2201Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2013, 08:24:48 »

Teşekkürler.
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı Çık :)
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Eleştirel Gözle Internet Yeni
Serbest Kürsü
Mavi_Kiyamet 0 1480 Son Mesaj 04 Nisan 2013, 19:54:57
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Şaşılık Belirtileri Nelerdir Yeni
Göz Hastalıkları
kezban62 0 1662 Son Mesaj 10 Nisan 2013, 16:02:06
Gönderen : kezban62
Cinsel Sapkınlık Belirtileri Nelerdir Yeni
Cinsel Yaşam
-minel- 0 2019 Son Mesaj 19 Şubat 2015, 20:44:36
Gönderen : -minel-
Domuz Gribi Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Yeni
Genel Sağlık
-Trinity- 0 1474 Son Mesaj 29 Ocak 2016, 08:57:18
Gönderen : -Trinity-
Zika Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir? Yeni
Genel Sağlık
-Trinity- 0 1622 Son Mesaj 29 Ocak 2016, 08:58:18
Gönderen : -Trinity-