Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış  (Okunma Sayısı 1130 Defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte.
kezban62
Moderatör
*
Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 11426Üyelik Bilgileri WWW
« : 10 Nisan 2013, 16:16:30 »

şeker hastalığı diyeti - diyabet diyetine uygun yiyecekler - şeker hastalığı perhizi - şeker hastalığı için protein

“Diyabet (şeker hastalığı) diyeti”... Bu ifadeyi duymak size kendinizi kötü hissetmeniz ya da bıkkınlık duymanız için yeterlidir herhalde.
Belki de akınızdan geçenler ya da başkalarından duyduklarınız şunlar gibidir:
Çok fazla şeker yemek diyabete neden olur.
Diyabet diyetine uygun yiyecekler seçmek için çok fazla kural vardır.
Şeker hastalığı perhizi yaparken sevdiğiniz yemeklerden vazgeçmelisiniz.
Bu üç cümle de şeker hastalığı konusunda doğru olmayan düşünceleri ifade eder. Bu düşüncelere ve şeker hastalığı ve şeker hastalığı perhiziyle alakalı diğer yanlış inanışlara yakından bakıp, bu konudaki gerçekleri keşfedin.

Çok Fazla Şeker Yemek Diyabete (şeker hastalığına) Neden Olur
Şeker hastalığının sebepleri henüz tam olarak anlaşılamamakla beraber bilinen şeylerden birisi de şudur ki aşırı miktarda şeker yemek şeker hastalığına neden olmaz. Şeker hastalığı basit bir ifadeyle vücudunuz yediğiniz şeyleri enerjiye çevirme yeteneğini yitirdiğinde başlar.
Şeker hastalığı başladığında ne olduğunu anlamak için şu hususları hatırda tutmalısınız: Vücudunuz yediğiniz yiyeceklerin çoğunu hücrelerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan ve bir çeşit şeker olan glikoza dönüştürür. Pankreasta insülin denilen bir hormon üretilir. İnsülin, vücuttaki hücrelerin glikozu kullanmasına yardımcı olur.
İşte yaygın şeker hastalığı çeşitleri ve uzmanların bu hastalıkların sebepleri hakkında bildikleri şeyler:
Tip 1 diyabet, pankreas insülin salgılamadığında meydana gelir. İnsülin bulunmadığında da şeker kan damarlarında yığılıp durur. Tip 1 diyabeti olan kişilerinse şekerin hücrelere iletilip kullanılabilmesi için dışarıdan insülin almaları gerekir. Tip 1 diyabet sıklıkla gençlik ve çocukluk döneminde başlar. Uzmanlar bağışıklık sisteminde bir şeylerin yolunda gitmediği durumlarda şeker hastalığının başladığına inanmaktadırlar.
Tip 2 diyabet, pankreasın yeterli ünsülin salgılamadığı, var olan insülinin ise yeterince işe yaramadığı ya da her iki durumun da aynı anda görüldüğü durumlarda ortaya çıkar. Aşırı kilolar tip 2 iki diyabet eğilimini arttırır ve her yaşta kendini gösterebilir.
Gebelik dönemi şeker hastalığı bazı kadınlarda hamilelik döneminde görülür. Hamilelik dönemindeki hormon değişiklikleri insülinin uygun şekilde işlevini yerşine getirmesine engel olur. Bu durum doğumdan sonra düzelir.

Diyabet Diyeti İçin Çok Fazla Kural Vardır
Eğer şeker hastasıysanız öğünlerinizi buna göre planlamanız gerekir. Ama genel prensip gayet basit aslında: “Şeker Hastalığı Diyeti”, kan şekeri seviyenizi mümkün olduğunca normale yakın tutmak üzere aktivitelerinize ve aldığınız tedavilere uygun yiyecekler seçmek demektir.
Şu an yediklerinizde bir değişilikk yapmaya ihtiyaç duyuyor musunuz? Muhtemelen duyacaksınız. Ama bu değişiklik belki de tahmin ettiğiniz kadar fazla olmayabilir.

Karbonhidratlar Şeker Hastalığı İçin İyi Değildir
Aslında karbonhidratlar, diyabet için faydalıdır. Karbonhidratlarla sağlıklı bir şeker hastalığı diyeti ya da herhangi bir sağlıklı diyet oluşturabilirsiniz.
Karbonhidratlar kan şekeri üzerinde çok olumlu bir etki gösterdiklerinden, şeker diyeti sırasında ne kadar karbonhidrat almaya ihtiyaç duyduğunuzu takip etmeniz istenir sizden. Bununla beraber karbonhidratlı yiyecekler aynı zamanda vitamin, mineral ve lif gibi temel besinleri içerirler. Diyabet diyetinde yapılması gerekenlerden biri de tam buğday ekmeği, lifçe zengin sebze ve meyveler gibi gayet besleyici olan yiyecekleri tercih etmektir. Bir diyetisyenle görüşerek en uygun karbonhidrat kaynaklarını seçebilirsiniz.

Şeker Hastalığı İçin Protein, Karbonhidrattan Daha İyidir
Karbonhidratlar kan şekeri seviyesini çabucak etkiledikleri için şeker hastasıysanız size, bunları az yemeniz ve bunun yerine protein almanız söylenebilir. Ancak aşırı protein almak, diyabet hastalarında çeşitli problemlere de yol açabiliyor.
Burada asıl problem, et gibi proteince zengin olan yiyeceklerin aynı zamanda doymuş yağlar içermesidir. Çok fazla yağ almak da kalp hastalığı riskini arttırır. Bir şeker hastalığı diyetinde alınan günlük kalorinin %15 ila 20si protein ihtiva eden yiyeceklerden sağlanmalıdır.

Diyabet İlaçlarınızı Her Şeyi Yiyebilecek Şekilde Ayarlayabilirsiniz
Şeker hastalığınız için insülin kullanıyorsanız, aldığınız ilaç türünün miktarını yediğiniz yiyecek miktarıyla nasıl eşleştireceğinizi de öğrenmiş olabilirsiniz. Ancak bu, istediğiniz kadar yemek yiyip kan şekeri seviyenizi ayarlamak için daha fazla ilaç kullanabileceğiniz anlamına gelmez.
Başka tür diyabet ilaçları kullanıyorsanız doktorunuz tarafından tavsiye edilmemişse, bunların dozunu öğünlerinizdeki değişken karbonhidrat seviyesine göre ayarlamayın. Diyabet tedavilerinin çoğu doktor tarafından tavsiye edildiği şekilde devamlı olarak alındığı sürece en iyi şekilde fayda sağlamaktadır.

Sevdiğiniz Yemeklerden Vazgeçmeniz Gerekecektir
Şeker hastalığı diyeti için sevdiğiniz yemeklerden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine bazı değişiklikler yapmayı deneyin:
Sevdiğiniz yiyecekleri hazırlama yöntemlerinizi değiştirin.
Sevdiğiniz yiyeceklerle birlikte genelde yediğiniz diğer yiyeceklerle ilgili de değişiklikler yapın.
Sevdiğiniz yemeklerin porsiyonlarında değişiklik yapın.
Öğün planınızı takip ederken sevdiğiniz şeyleri kendinize ödül olarak kullanın.
Sevdiğiniz yiyecekleri diyabet diyeti öğün planınıza dahil etmek için bir diyetisyen, size yardımcı olabilir.

Şeker Hastasıysanız Tatlıları Terk etmelisiniz
Bu kanı çok da doğru değil. Tatlıları, şeker hastalığı diyetinize dahil etmek için pek çok yöntem geliştirmeniz mümkündür. İşte, size bazı örnekler:
Tatlılarda suni tatlandırıcılar kullanın.
Tatlı yemeyi azaltabilirsiniz. Örneğin 2 kaşık yerine bir kaşık dondurma yiyebilirsiniz ya da tatlınızı bir arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.
Diyabet diyet planınızı takip etmeniz halinde tatlıyı bir ödül olarak kullanabilirsiniz.
Tatlıların besin değerini arttırın. Mesela tatlılarda tam buğday ekmeği, taze meyve, bitkisel yağlar kullanın.
Tatlı ufkunuzu genişletin. Dondurma, tart ya da pasta yerine tam buğday ya da yulaftan kurabiye veya yoğurt tercih edebilirsiniz.

Suni Tatlandırıcılar Şeker Hastaları İçin Tehlikelidir
Suni tatlandırıcılar aynı miktardaki şekerden daha tatlı olduklarından, belli miktardaki şekerden aldığınız tadın aynısını almak için suni tatlandırıcıları daha az miktarda kullanmanız gerekir. Bu da şeker yemeye kıyasla daha az kalori almanızı sağlar.
Uzmanların şeker diyeti için kullanımının kanıtlandığını bildirdikleri suni tatlandırıcılar şunlardır:
Sakarin
Aspartan
Asesülfam potasyum
Sucralose
Bir diyetisyen sizin için en uygun tatlandırıcının hangisi olduğunu ve bunlardan hangilerini çay kahve içerken, yemek pişirirken ya da fırında kullanılabileceğini öğrenmenizde yardımcı olabilir.

Özel Diyabetik Öğünler Almalısınız
Gerçek şu ki diyabetik diyeti diye bir şey yoktur. Şeker hastaları için sağlıklı olan yiyecekler, aynı zamanda ailenizin diğer üyeleri için de faydalıdır. Bu yüzden ayrıca diyabetik yemekler hazırlamaya gerek yoktur.
Şeker hastası olarak sizin diyetinizle ailenizin normal öğünleri arasındaki tek fark, sizin yediğiniz şeyleri biraz daha yakından takip etmeniz gerekliliğidir. Bu da aldığınız toplam kaloriyle tükettiğiniz karbonhidrat, yağ ve protein miktarını kapsar. Bir diyabet uzmanı ya da diyetisyen bunu nasıl yapacağınızı öğrenmenizde yardımcı olabilir.

Diyabet İçin Diyet Yiyecekleri En İyi Tercihtir
Bir yiyecek maddesinin üzerinde “diyeti ürünü” etiketi bulunması, onu, şeker hastaları için daha iyi bir seçenek yapmıyor. Diyet ürünleri çoğunlukla normal ürünlere oranla daha pahalıdır ve genel yiyecek reyonlarında bulunan diğer yiyeceklerden ya da sizin evde kendi hazırladığınız şeylerden daha da sağlıklı değildir.
Seçtiğiniz her yiyeceğin etiketine bakarak içindeki malzemenin ve içerdiği kalorinin sizin için doğru tercih olup olmadığını dikkatlice kontrol edin. Bu konuda şüpheniz olduğunda diyabet uzmanınızdan ya da diyetisyeninizden tavsiye alın.

Diyabet Haricindeki Diyetler Hakkında Yanlış İnanışlar
Artık diyabet diyetleri hakkında yeterli bilginiz var. Akıllı yiyecek tercihleri yapmayı öğrenmek için daha ileri adımlar atabilirsiniz. Kan şekeri seviyenizi normal değerlerde tutmak için yaptığınız egsersizler ve aldığınız tıbbi tedaviyle birlikte, edindiğiniz yeme alışkanlıklarını etkin bir araç olarak kullanabilirsiniz. İşte, bu en uygun şeker hastalığı diyeti seçimidir.
Logged
Kadın Temsilcisi
KadıncaForum
*****

Offline

Mesajlar: 27207

View Profile
Re: Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış
« Posted on: 17 Ocak 2021, 11:28:26 »

 
      uyari
Merhaba Ziyaretçi, Öncelikle Sitemize Hosgeldin. Ben KadıncaForum Botu Olarak Siteden Yararlanabilmeniz İçin, Üye Olmanızı Öneririm. Unutmayınız! Bu Site Sadece, Biz Kadınlara Özeldir.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış oyunlari, Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış programi, Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış oyunu indir, Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış program yükle, Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış download, Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış istenmeyen tüyler, Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış resimleri, Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış haber, Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış yükle, Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış lazer epilasyon, Diyabet Diyeti Hakkında Bilinen 10 Yanlış Inanış msn eklentisi, sarki sözleri
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Astım Hastalığı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Yeni
Kulak - Burun - Boğaz
kezban62 0 1243 Son Mesaj 06 Mayıs 2010, 18:05:51
Gönderen : kezban62
Göz Hakkında Bilinen Doğrular Yanlışlar Yeni
Göz Hastalıkları
kezban62 0 1286 Son Mesaj 07 Mayıs 2010, 10:30:44
Gönderen : kezban62
Sivilceler Hakkında Yanlış Bilinenler Yeni
Cilt Hastalıkları
kezban62 2 1965 Son Mesaj 11 Ekim 2011, 11:06:11
Gönderen : elze
Çocuk Yetiştirmeyle Ilgili Doğru Bilinen 8 Yanlış Yeni
Çocuk Gelişimi
Mavi_Kiyamet 0 1481 Son Mesaj 24 Ocak 2013, 22:53:45
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Kusursuz Bir Vücut Için Doğru Bilinen 3 Yanlış! Yeni
Egzersiz Hareketler
kezban62 0 1402 Son Mesaj 30 Mart 2013, 19:51:44
Gönderen : kezban62